Belirli Süreli İş Sözleşmesi

Belirli süreli iş sözleşmesi nedir? Belli periyodik iş kontratı örneği nasıl olmalıdır? Makul müddetli iş mukavelesi feshi nasıl olur? Bu konularda kapsamlı bilgi edinmek için, alanında uzman bir Ankara iş hukuku avukatından destek almanızı tavsiye ederiz. İş ve çalışma alanlarında epeyce kıymetli olan muhakkak periyodik iş kontratı kavramı ile ilgili değerli olan birçok nokta vardır. İş Kanunu’nda yer alan unsurlara bağlı olarak patronlarla personeller ortasında kimi kurallara uygun formlarda muhakkak vadeli kontratlar yapılabilir. Belli vadeli iş kontratının yapıldığı farklı durumlar vardır.

İşçilerin haklarının kanunlar çerçevesinde müdafaaya alındığı muhakkak periyodik iş kontratları farklı bölümlerde sık sık tercih edilmektedir. 4857 sayılı iş kanunda belirtilen hususlara bağlı olarak muhakkak müddetli iş mukavelesi yapılabilir.

Belirli süreli iş sözleşmesi kanunda şu halde belirtilmiştir;

  • Belirli müddetler işler,
  • Herhangi bir işin tamamlanması,
  • Bazı şartlara bağlı olarak personel ve patron ortasında yapılan kontrat,

Belirtilen formlarda tanımlanan makul periyodik iş mukavelesindeki kimi süreçler kanunlar ile sonlandırılmıştır. İstisnai olarak yapılmasına müsaade verilen kontratlarda yasal geçerliliğin olması gerekmektedir.

İlgili Yazımız: Yıllık Ücretli İzin Hakkı

Belirli Süreli İş Sözleşmesi

Belirli süreli iş sözleşmesi açısından çeşitli koşulların ortaya çıkması durumunda muhakkak müddetli iş mukavelesi yapmak mümkündür. Pekala, muhakkak vadeli iş mukavelesi nedir? Günümüz iş kanununda farklı iş kontratlarının bilinmeyen olarak yapılması temel alınmaktadır. Belli müddetli iş kontratı kanunda belirtilen kurallarla birlikte yapılabilir. Makul müddetli iş kontratlarının kanunlara uygun olması için gereken özellikler şunlardır;

  • Görev tarifinin belirlenmiş olması,
  • Objektif bir neden sunulması,
  • Sözleşmenin yazılı olarak yapılması,

Belirtilen kuralların ortaya çıkması halinde emekçi ve patronlar ortasında belli sürelerdeki iş kontratlarını yapmak mümkündür. Yapılan kontratların tamamında işin tarifi, ne kadar süreceği ve emekçilere verilecek vazifelerin net olarak yazılı halde olması gerekmektedir. Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ereceği durum ve vaktin net bir formda belirtilmiş olması gerekir. Aksi durumlarda kontratların meçhul vadeli kontrat olarak dikkate alınacağı unutulmamalıdır.

İlgili Yazımız: Kısa Çalışma Ödeneği

Belirli süreli iş sözleşmesindeki tüm hususların personeller tarafından bilinmesi gerekmektedir. Makul periyotlarda farklı kesimlerdeki iş gereksiniminin süreksiz bir müddet için karşılanması için bu tıp kontratlar tercih edilebilmektedir. Kontratlarda çeşitli mağduriyetlerin ve uyuşmazlıkların yaşanmaması için belirli bir işin tamamlanması için gereken müddet belirlenirken dikkat edilmesi gerekir.

Belirli Süreli İş Sözleşmesinde Fesih

Belirli süreli iş sözleşmesi feshinde kontratta belirlenen kelam konusu işin mühleti dolmadan taraflardan birinin haklı bir sebeple mukaveleyi sonlandırabilmesi mümkündür. Haklı sebeple gerçekleştirilmeyen fesihlerin çalışan emekçi ve patron tarafından farklı sonuçları bulunmaktadır.

Ayrıca asıllı bir neden olmadıkça birden fazla makul müddetli iş mukavelesi arka arda yapılamaz, mevcut kontratlar başlangıçtan itibaren bilinmeyen periyodik iş mukavelesi olarak kabul edilir. İş münasebetinin net bir formda belirlenebilmesi açısından iş kanununun, belirli süreli iş sözleşmesinin tüm kaidelerini açıkça yerine getirmesi ; bilinmeyen periyodik iş mukavelesine dönüşmemesi açısından ehemmiyet arz etmektedir.

İlgili Yazımız: Fazla Çalışma Ücreti

 

Oy Ver!

Yorum yapın

Ankara İş Hukuku Avukatı olarak yürüttüğümüz hizmet hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Maidan Plaza
4C Blok No: 140
Çankaya/Ankara

iletisim@isavukatiankara.com
Ankara İş Avukatı Ankara Ceza Avukatı Boşanma Avukatı